Analytics

12. 11. 2023

Kniha "Mozart, Vĺčikove Vianoce" bola uvedená do života

Môj sen o prvej vlastnej knihe sa naplnil. Po dvoch rokoch prác na svetlo sveta prišiel Vĺčik, pardón Wolfi, či Wolfgang - hlavný hrdina historickej rozprávky "Mozart, Vĺčikove Vianoce".

Astrid Rajter, Matej Ilčík a Peter Janoviček pri krste knihy. (Foto: Braňo Bibel)

Istého decembrového dňa roku 1762 pricestovala z Viedne do Prešporku - dnešnej Bratislavy - rodina Mozartovcov. Hudobnícku rodinku tvorili otec Leopold, mama Anna Maria, dcéra Nannerl a syn Wolfgang, ktorého doma volajú Wolferl alebo skrátene Wolfi, čo by sa dalo do slovenčiny preložiť ako Vĺčik.

Mozartovci sa ubytovali v hostinci U divokého muža. Tajomné mesto na Dunaji láka nášho Wolfiho - Vĺčika objavovať jeho neznáme zákutia. Teší sa tiež na koncerty, kvôli ktorým do Prešporku pricestovali.

Nadané deti spoznávajú predvianočný Prešporok s jeho zvykmi. Tuhá zima a nepriazeň osudu im nedovolia odcestovať domov tak ako plánovali. Otec Leopold sa však nechce vzdať.
Podarí sa mu s rodinou osláviť sviatky vo Viedni a zachránia tak vysnívané Vĺčikove Vianoce?


Odpoveď sa čitatelia dozvedia v rozprávkovom príbehu podľa skutočných historických udalostí, ktorý som napísal a ilustroval ho Matej Ilčík.

Kniha „Mozart, Vĺčikove Vianoce“ z edície Bratislavské rozprávky bola slávnostne uvedená do života v kníhkupectve Panta Rhei v bratislavskom Auparku dňa 9. novembra 2023. Na začiatku podujatia všetkých divákov privítala vydavateľka knihy a predsedníčka OZ Bratislavské rožky Eva Bolemant. Následne odznela ukážka z knihy, ktorú predniesla herečka Eva Bandor.

V rozhovore s moderátorom Michalom Tallom som porozprával o procese písania knihy, ktoré trvalo dva roky. Matej Ilčík vysvetlil, ako vznikali obrázky ku knihe.

Knihu uviedla do života dcéra legendárneho dirigenta prof. Ľudovíta Rajtera - Astrid. Posypala ju rozstrihanými notami Mozartovej Malej nočnej hudby za potlesku prítomných divákov.

Za zmienku stojí, že kniha okrem pútavých farebných ilustrácií a slovníčka historických pojmov, obsahuje aj QR kód na playlist s výberom Mozartovej hudby.

Knižku „Mozart, Vĺčikove Vianoce“ si kúpite v e-shope OZ Bratislavské rožky, vo všetkých veľkých kníhkupectvách ako Panta Rhei, ale aj v stánku OZ Bratislavské rožky na bratislavskom vianočnom trhu na Hlavnom námestí.

Napísanie rukopisu knihy podporil formou štipendia z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Vydanie knihy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia 2023.

Doplnené 20. 11. 2023: Denník SME tiež informoval o vydanej knihe.


Foto: Braňo Bibel, OZ Bratislavské rožky

Žiadne komentáre: