Analytics

O mne

Peter Janoviček (1982, Bratislava) 
Publicista, spisovateľ, spoluautor knihy "Z Prešporku do Soľnohradu" tvoriaci v Bratislave.

Knihy sú pre mňa rozptýlením i prácou. Od útleho detstva rád čítam. Som vyštudovaný knihovník a takmer 16 rokov som pracoval v Univerzitnej knižnici v Bratislave, kde som sa staral o najvzácnejšie a najstaršie zbierky knižnice.

Od roku 2013 spolupracujem so svojím strýkom Robertom Hofrichterom na spoločných knižných projektoch. Naša prvá kniha sa volá "Von Pressburg nach Salzburg" a vyšla na jeseň roku 2014 vo vydavateľstve Styria Premium Wien.
V novembri roku 2015 sme začali pracovať na druhej spoločnej knihe s názvom "Des Doppeladlers wilder Osten" ("Divoký východ Rakúsko-Uhorska") pre rakúske vydavateľstvo Kral Verlag, ktorá vyšla v novembri 2016.

Začiatkom decembra 2018 vyšlo doplnené slovenské  vydanie knihy "Von Pressburg nach Salzburg", pod názvom "Z Prešporku do Soľnohradu - Strednou Európou proti prúdu času" s predslovom Magdy Vášáryovej (Slovart).

Okrem písania kníh, článkov a blogov som autorom niekoľkých hesiel pre slovenskú a nemeckú Wikipédiu (heslá Aron Grünhut, Gisi Fleischmannová, Štetl).
Spolupracoval som aj s českým spravodajským serverom Novinky.cz, denníkom Právo a napísal poviedku pre Dailymale.sk. Od roku 2020 pravidelne prispievam článkami na webe občianskeho združenia Bratislavské rožky.

V roku 2020 som prispel do rakúskej publikácie "DONAU - Menschen, Schätze & Kulturen" (DUNAJ - Ľudia, poklady & kultúry) kapitolou venovanej Bratislave (Bratislava und Jules Vernes Bild vom Meer - Bratislava a sen Julesa Vernea o mori) a do maďarskej knihy Mi Svábok (My Švábi) kapitolou o karpatských Nemcoch na Slovensku.
Začiatkom roku 2021 som vyhral literárnu súťaž "Petržalka – miesto, kde som doma", vypísanú Kultúrnymi zariadeniami Petržalky.
V máji 2021 som participoval na pop-up výstave občianskeho združenia Bratislavské rožky "My sme starí Prešporáci" s panelom venovaným mne a našej rodine. Počas leta som pôsobil ako kurátor výstavy "Trh-Piac-Markt (Multikultúrny priestor v Prešporku)", pred Starou tržnicou.
Od novembra 2021 som prispievateľom na pamäťovom webe PamMap.