Analytics

O mne


Peter Janoviček
 (1982)
Publicista, knižný autor

Písaniu sa venujem od detstva, kedy som si knihy vydával v náklade jeden kus sám. Pri knihách som ostal aj profesijne, lebo takmer 16 rokov som pracoval v Univerzitnej knižnici v Bratislave, kde som sa staral o najvzácnejšie a najstaršie zbierky knižnice. 

Aktívne píšem od roku 2014. Začínal som ako autor literatúry faktu a publikoval v Rakúsku („Von Pressburg nach Salzburg", 2014; „Des Doppeladlers wilder Osten", 2016; „DONAU - Menschen, Schätze & Kulturen", 2020) a Maďarsku („Mi Svábok“, 2021). 

Na Slovensku mi vyšla kniha „Z Prešporku do Soľnohradu“ (Slovart, 2018), ktorú som napísal spolu s mojím rakúskym strýkom Robertom Hofrichterom. Pracoval som tiež na zostavení unikátnej trojjazyčnej publikácie s výberom fotografií 21 starých bratislavských rodín s názvom „My sme starí Prešporáci“ (OZ Bratislavské rožky 2022) a „História na zjedenie“ (OZ Bratislavské rožky 2023). 
V októbri 2022 som so svojou poviedkou „Svätojánsky zázrak" vyhral Cenu Gustáva Reussa v kategórii Rozprávka.

Mojou prvou vlastnou knihou je historická rozprávka „Mozart, Vĺčikove Vianoce“ (OZ Bratislavské rožky 2023), ktorá vyšla na jeseň 2023. V tomto období som sa s poviedkou „Ruža z Tivoli“ stal finalistom Martinus Ceny Fantázie.

V súčasnosti pôsobím v Občianskom združení Bratislavské rožky a pracujem ako šéfredaktor nemeckého historického webového magazínu www.pressburgerkipferl.sk. Som tiež kurátorom niekoľkých výstav o dejinách Bratislavy, ktoré sa uskutočnili v jej uliciach.