Analytics

KnihyBihari Zolán a kolektív autorov: 
Mi, SVÁBOK (My Švábi)

Kniha o nemeckej menšine v Maďarsku, obsahujúca moju kapitolu o Karpatských Nemcoch na Slovensku.

Podrobnosti o knihe:
Vyšlo: december 2020, 2. vydanie: 2021
Vydavateľstvo: Nemzeti Értékek Könyvkiadó
Počet strán: 624
Jazyk: maďarský
Rozmer publikácie: 285 x 230 mm
Cena: 11.000 HUF

Kolektív autorov: 
"DONAU - Menschen, Schätze & Kulturen: Eine Reise vom Schwarzen Meer zur Schallaburg" (DUNAJ - Ľudia, poklady & kultúry: Cesta od Čierneho mora do Schallaburgu)

Publikácia vydaná pri príležitosti konania výstavy "DONAU - Menschen, Schätze & Kulturen" na rakúskom hrade Schallaburg. V publikácií je kapitola venovaná Bratislave a v nej príspevok: Peter Janoviček - Bratislava und Jules Vernes Bild vom Meer (Bratislava a sen Julesa Vernea o mori).

Podrobnosti o knihe:
Vyšlo: marec 2020
Vydavateľstvo: Schallaburg Kulturbetriebsges.m.b.H.
Počet strán: 272 s farebnými obrázkami a fotografiami
Jazyk: nemecký
Rozmer publikácie: 29 cm x 22 cm
Cena: € 19

Robert Hofrichter, Peter Janoviček:
"Z Prešporku do Soľnohradu - Strednou Európou proti prúdu času"

Prepracované a doplnené slovenské vydanie pôvodne rakúskej publikácie slovenských autorov Dr. Roberta Hofrichtera a Petra Janovičeka približuje čitateľsky príťažlivou formou dejiny Bratislavy a oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska na území medzi Bratislavou a Salzburgom.
Autori chcú prispieť k lepšiemu spoznaniu nášho západného suseda a zároveň zdôrazňujú nezmyselnosť nacionalizmu ako prekonanej ideológie, ktorá v minulosti strednej Európe nepriniesla nič dobré.
Text bohato ilustrovanej knihy s úvodom Magdy Vášáryovej dopĺňajú rozhovory s osobnosťami regiónu strednej Európy Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a prof. Friedrichom Gottasom.

Podrobnosti o knihe:
Vyšlo: 4. decembra 2018
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 272
Rozmer: 185×225 mm
Cena: € 19,95


Robert Hofrichter, Peter Janoviček:
"Von Pressburg nach Salzburg - Grenzgänge zwischen Städten, Völkern und Regionen der k.u.k. Monarchie"


Štvrťstoročie po páde železnej opony a 20 rokov po vstupe Rakúska do Európskej únie sa vydáva kozmopolita zo Salzburgu Robert Hofrichter a jeho slovenský synovec Peter Janoviček po stopách dôležitých dejinných zvratov strednej Európy.
Z Bratislavy do Mozartovho mesta! Vychutnajte si rozhovory s Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a Friedrichom Gottasom, ktorí dodávajú knihe vtip ako aj osobné spomienky na tejto nostalgickej ceste po krajinách a mestách bývalej monarchie.
Stretneme sa so slovenským ľudovým hrdinom Jurajom Jánošíkom a opernou divou Editou Gruberovou, dočítame sa o Keltoch, Rimanoch a Adolfovi Hitlerovi, o Balkáne a Oriente, ktoré podľa kniežaťa Metternicha začínajú za Viedňou.

Autori sa vo svojej knihe venujú napríklad aj otázke, koľko pradedov má každý z nás alebo akej národnosti bol svokor Richarda Wagnera. Zoznámime sa so židovským rabínom Chatamom Soferom a tiež s najvýznamnejším salzburským rodákom, ktorý cestoval do Bratislavy a jeho otec sa sťažoval na zlé cesty v Hornom Uhorsku.

Robert Hofrichter a Peter Janoviček sa knihou "Von Pressburg nach Salzburg" snažia zblížiť susedské národy v strednej Európe, najmä Slovákov a Rakúšanov a naučiť ich niečo o sebe navzájom. Smutným faktom je, že Rakúšania toho o svojom východnom susedovi prlíliš nevedia, preto autori svojím čitateľom ponúkajú napínavé príbehy z dejín ich rodného mesta. Vďaka spolupráci so združením Bratislavské rožky je kniha obohatená nielen o príbehy, ale aj hodnotné dobové obrázky a fotografie Bratislavy, ktoré z nej robia cenný zdroj poznania dejín hlavného mesta Slovenska.

Podrobnosti o knihe:
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Styria premium, Wien
Počet strán: 208
Väzba: pevná
Rozmer: 19,5 x 27,5 cm
Jazyk: nemecký
ISBN: 978-3-222-13476-0
Cena: € 29,99


Robert Hofrichter, Peter Janoviček:
"Des Doppeladlers wilder Osten - Streifzüge durch Galizien und die Bukowina und der erste Traum von Europa"
("Divoký východ Rakúsko - Uhorska: Potulky Haličou a Bukovinou a prvý sen o Európe")

Druhá kniha autorskej dvojice Robert Hofrichter a Peter Janoviček (strýko a synovec). Historický cestopis po východných územiach bývalého Rakúsko - Uhorska, najmä regiónoch Halič a Bukovina, ktoré sa dnes nachádzajú v Poľsku a na Ukrajine. Autori vo svojej knihe odhaľujú stopy habsburskej monarchie v mestách, v ktorých by ich už dnes takmer nikto nehľadal a dokazujú, ako málo toho vieme o svojich východných susedoch.
Čitateľ sa spoločne s autormi vydáva na takmer 2500 kilometrovú cestu, ktorá začína v Salzburgu - domovine Roberta Hofrichtera a presúvajú sa cez rodné mesto oboch autorov -  Bratislavu a územie Slovenska, smerom na sever - do Poľska.
Tu navštívia staré poľské kráľovské meste Krakov, ktoré patrilo k Rakúsko-Uhorskej monarchii v rokoch 1795 až 1918. Pri Krakove si prezrú soľnú baňu Wieliczka a cez mesto Przemyśl prichádzajú na "divoký východ" Rakúsko - Uhorska, na Ukrajinu.
Spoločne smerujú do Ľvova, ktorého centrum sa ocitlo na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Knižné literárne pátranie čitateľa zavedie aj do Hotela Wien, na prízemí ktorého sa nachádza rovnomenná reštaurácia a v nej - na prekvapenie autorov, socha dobrého vojaka Švejka.
Po pobyte v krásnom Ľvove sa autori vydávajú na dlhú cestu až na "Sibír Rakúsko - Uhorska", do mesta Černovice, ktoré kedysi volali aj "Malá Viedeň". Tu odhaľujú pamiatky na takmer zabudnutý svet východného Židovstva.
Cestou späť cez "divoké" Karpaty autori navštívia mestá Mukačevo a Užhorod a ich pamiatky na dobu, kedy Ukrajinci a Slováci žili v jednej monarchii.

Podrobnosti o knihe:
Rok vydania: november 2016
Vydavateľstvo: Kral Verlag
Jazyk: nemecký
Počet strán: 208
Väzba: pevná
Rozmer: 21 x 29,5 cm
ISBN: 978-3-99024-471-5
Cena: € 29,90